Reklama

Cvičení v těhotenství

Praktická příručka pro těhotné ženy. Obsahuje sady cviků na vědomé ovládání a posílení svalstva dna pánevního, posilování prsního, břišního, hýžďového a mezilopatkového svalstva. Dále se zde nalézá dechové a relaxační cvičení, cviky pro vyrovnání páteře a speciální cviky pro nožní klenbu, křížokyčelní skloubení a prevenci křečových žil.

Těhotenství je snad pro každou ženu krásné a velmi intenzívní období. Tělo matky se neustále mění a přizpůsobuje potřebám rostoucího plodu.
Pokud vaše těhotenství probíhá bez problémů, nebrání Vám změny s ním související v pravidelné pohybové aktivitě. Záleží samozřejmě na stupni těhotenství - zejména v posledních třech měsících, kdy zvětšení dělohy omezuje dýchací pohyby a nárůst bříška snižuje pohyblivost a mění značně postavení páteře, se budete pohybovat jinak, méně a trochu obtížněji.

Jakému pohybu se tedy v průběhu těhotenství můžete věnovat? Plavání, chůze a cvičení vám pomohou udržet se v kondici a ulevit od běžných těhotenských obtíží, jako jsou bolesti v bedrech a kříži. Naopak mezi sporty, které se pro nastávající maminky nehodí, patří např. tenis (zejména od 4. měsíce těhotenství), squash, alpské lyžování, jízda na kánoi či kajaku, windsurfing a klasický aerobik. V mnohých fitnesscentrech však již existují speciální hodiny pro těhotné, jakýsi "těhobik". Pokud jste ale před otěhotněním nebyla na pravidelné aerobní cvičení (ať už ve formě joggingu, pravidelné jízdy na kole či aerobiku) zvyklá, těhotenství není období, kdy byste s ním měla začínat. Rozhodnete-li se pro jakékoli cvičení, poraďte se s lékařem, který o vás bude v průběhu těhotenství pečovat.

V každém případě však platí, že těhotenství je prvořadé a pohyb je příjemný a mnohdy velmi užitečný doplněk. Vnímejte "řeč svého těla", při žádném cviku nepřekračujte pocit bolesti. Počet opakování každého cviku můžete postupně zvyšovat, obecně platí, že u posilovacích cvičení začínejte na 8-10, u protahovacích cviků na 4-5 opakováních.

Mgr. Blanka Beránková,
nakladatelství Triton

Reklama

Reklama

Komentáře

Marcela (Čt, 30. 10. 2008 - 06:10)
Je to pravda já sice ještě těhotná nejsem,ale na miminko se připravujeme a cvičení,je ohromná věc.Svaly se protáhnouu,
zvýší se pohyblivost a vypotí se škodliviny z těla,takže jen doporučuji.
Reklama