Reklama

Jak vzniká alergie na slunce?

Kdo by se rád nevyhříval na sluníčku a nechtěl nachytat trochu bronzové barvy? Bohužel přibývá lidí, kterým sluneční paprsky způsobují nepříjemné kožní vyrážky a svědění.Rozlišujeme tři typy slunečních alergií - tzv. Malorka akné, fotoalergické reakce a polymorfní sluneční dermatózu.

Akné Malorka připomíná svým vzhledem běžné akné. Objevuje se však po vystavení kůže slunečním paprskům. Na jeho vzniku má podíl vzájemná reakce slunečního záření a určitých chemických látek v opalovacích a kosmetických přípravcích.

Fotoalergické reakce jsou způsobeny vzájemnou interakcí UV slunečního záření a určitých rostlin (celer, petržel, citrusové plody, třezalka) či léků (diuretika, antibiotika, antirevmatika). Reakce na slunce při užívání léků může být velmi nebezpečná a proto je vždy dobré poradit se s lékařem, zda se můžete vystavovat slunečnímu záření.

Polymorfní světelná dermatóza je nejčastější formou sluneční alergie. Za její vznik jsou zodpovědné UVA paprsky. Většinou se objevuje především na těch partiích, které nejsou na sluneční paprsky dostatečně zvyklé (výstřih, ramena). Projevuje se pupínky a červenými svědivými fleky.

Prevencí slunečních alergií je:
1. Užívání přírodních kosmetických a opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem.
2. Nevystavování se slunci, pokud užíváte léky či jiné látky, které by mohly způsobovat fotoalergické reakce.
3. Zvýšený příjem betakarotenu v ovoci a zelenině, popř. v potravinových doplňcích.
4. Před dovolenou u moře či na jiném místě s vysokou intenzitou slunečního záření postupně připravit kůži několika návštěvami v soláriu.

Reklama

Pokud se u vás sluneční alergie objeví, je nutno:
1. Vyvarovat se dalšímu slunečnímu záření.
2. Použít kvalitní přípravek po opalování, který bude kůži zvláčňovat a chladit.
3. Při slunečních popáleninách (bez tvorby puchýřů) chladit kůži obklady se studenou vodou, chladným černým čajem, octem, jogurtem či tvarohem. 4. Při slunečních popáleninách (s tvorbou puchýřů) chladit kůži obklady s převařenou vodou, kterou vychladíte v lednici. Nikdy puchýře nepropichovat a raději vyhledat lékaře.
5. Pít dostatek tekutin.
6. Postižené partie těla úplně zakrýt volným oděvem.
7. Při výskytu alergie užívat vnitřně kalcium (vápník), betakaroten a zinek.
8. Z homeopatických přípravků lze při výskytu svědivých puchýřků užít urticu urens

Zpracováno podle zahraničních zdrojů

Reklama

Komentáře

Lucie (Čt, 11. 8. 2005 - 15:08)
Má sestra má už od dětství alergii na slunce.Projevuje se ji tak,že jí pálí ruce a nohy,pak ji to oteče a zčervená.Nejhorší to je když přijde do styku na slunci s vodou,takže nějaké to koupání u ní vůbec nehrozí.Podle dr.alergická není, ale problémy má a otravují jí život. Měla už veškeré léky,injekce,dokonce jí z její krve vytvořili protilátkovou injekci,nic nepomáhá.Hledám někoho kdo měl ty samé problémy a dokáže poradit co s tím.Díky.
Věra (Po, 22. 4. 2019 - 23:04)
Dobrý den mám to samé máme to pouze 3 lidi v ČR at mi sestra zavolá 778400535 Věra Karlovy Vary
Anna (Pá, 6. 5. 2005 - 20:05)
Poměrně nová stránka pro alergiky všeho druhu :-)
www.proalergiky.cz
Jiřina (St, 3. 5. 2006 - 13:05)
vážená paní, mám také velmi podobnou alergii na slunce již od malička (je mi 45 let) a bohužel nepomůže nic. Nekoupu se v bazénu mi zase vadí chlór) oblékám se a snažím se slunci vyhnout. To je jedinný recept. Jakékoliv pochybení je "potrestáno"
Linda (St, 3. 5. 2006 - 14:05)
Homeopatika zabírají - zkuste se na ně zeptat v lékárně.
Helena (St, 3. 5. 2006 - 14:05)
Ja mam alergii na slunce asi 10 let.Nic neberu,jen na radu jednoho lekare se kazde jaro opaluji.Pak mam otoky,vyrazku a silene to svedi.Na noc vezmi dithiaden.Asi po 2 tydnech kontaktu se sluncem alergie vymizi pro zbytek cele sezony.
Klára (Pá, 16. 6. 2006 - 12:06)
Já mám také alergii na slunce. Dříve jsem měla pupínky jen na dekoltu a teď poslední doubou i na rukách bříše zádech a trochu i na nohách. Vyzkoušela jsem kde co. Beru Beta-karoten a bohužel mi nepomohl. Ale před časem mi mlje maserka poradila, abych se natírala 2x denně Miracleanem, je to zinková emulze, koupíte jí v lékárně, balení je ve 100ml a stojí cca 131,-kč. A ješte mi poradila, že když se ta vyrážka objeví tak jí mám potřít citronem. Vše jsem vyzkoušela, i když se mi moc nechtělo, při představě, že dám na alergii citron, ale opravdu to POMÁHÁ!!!!!
pavla (St, 21. 6. 2006 - 01:06)
alergická reakce je vlastně přehnaná imunitní reakce na nějaký podnět - antigen. Letos se na trhu objevil nový přípravek Inneov-slunce, jehož podstatou je jakési narovnání imunitní reakce. Obsahuje laktobacila - speciální kmen, který stimuluje správné imunitní reakce v místě, kde je zbraní našeho imunitního systému nejvíce - ve střevech, a trochu karotenoidů jako antioxidantů. Zajímá mě, jestli někdo vyzkoušel nějakou dobu brát tento přípravek a jakou s ním udělal zkušenost. Je dost drahý a výsledek určitě nebude za týden. Zejména by mě zajímalo, jestli jej užíval někdo s pigmentovými skvrnami v obličeji a zda mu pomohl. Je mi jasné, že UV filtry musíužívat dál, ale ty nejsou stoprocentním řešením, skvrny si klidně naskáčou i přes SPF 50+. Díky za případnou odpověď.
olga (Čt, 13. 7. 2006 - 15:07)
Mám alergii asi 15 let,brala jsem neochotně léky,na radu lékařky jsem navštívila min. 6krát solárium asi od května,čtyři roky po sobě a v ČR jsem byla bez problémů.U moře mi nepomůže nic.
Helena (Čt, 13. 7. 2006 - 21:07)
Mam tu alergii asi 8 let.Resim to jak mi poradili lidi v okoli.Na noc zyrtec,a kazdy den kdyz to jde,zase na slunicko.Kuze si zvykne a dnes uz jsem krasne opalena.Zytrec jsem vzala asi 5-krat.Jinak vydrzet!Koupani v te dobe je des a mooc to boli a svedi a pali,vsak to znate.Kdyz jsem to rekla doktorce,vubec se nedivila.Pry to ma z jara spoustu lidi a tohle reseni je bezne.
Ivana (Čt, 20. 7. 2006 - 11:07)
Tak já jsem na tom úplně stejně jako vy. Kolikrát už jsem měla zkaženou dovolenou. ne ani proto jak vypadám - puchýřky atd, ale jak to šíleně svědí, píchá, bolí ...no to znáte také. Už jsem vyzkoušela snad vše co mi kdo poradil-od lékařů až polaiky a nic. Dokonce jsem zkoušela i antimalarika - jsou i na otodermatozu - nepomáhá. Ovšem víte co pomáhá - krém s případvek marihuany /konopí/. Ví, že to zní divně, ale je to tak - zkouším to už týden a SUPER!!!vyrábí se gel s UV 11 a sérum předa po opalování. Podívejte se na stránky cannnabis.cz. Já to koupila i normálně v lékárně. FAKT BOMBA!!!!!!
Návštěvník (So, 5. 8. 2006 - 18:08)
MRKEV STROUHANÁ ,MNĚ TO POMOHLO
Sylva (Ne, 4. 2. 2007 - 23:02)
Mám také tento problé. Prosím o sdělení přípravku, který uvádí Ivana. Stránky cannabis.cz nefungují
Pepa (Po, 5. 2. 2007 - 12:02)
já jsem na slunce alergický když se chci odpoledne dívat na televizi a ono mi svítí do obýváku, že na obrazovce vidím hovno.
Veru (Po, 5. 2. 2007 - 13:02)
ty stránky cannabis.cz - zkus hempshop.cz
Jana (Po, 5. 2. 2007 - 22:02)
Já na to trpím taky od malička, ale čím je ozónu méně, tím mám vyrážky horší. Když jsem u moře tak jenom ve stínu a oblečená, mažu se faktorem 35 a výše. Čím vyšší faktor tím je to lepší. U nás doma stačí se namazat 35 faktorem a je to dobrý. Akorát se krémy s vysokým faktorem hůře shání.
Michal (So, 5. 5. 2007 - 17:05)
Na sluneční alergii mám vynikající bylinný extrakt v olivovém oleji, který sice preventivně působí jen častečně, ale po namazaní na noc sklidní pokožku a do rana vzniklé vyrážky vyhojí, když to opakujeme každý den, po několika dnech již se vyrážky neobjeví. Můj mail: sulic"seznam.cz. Klienti, kteří tento přípravek vyskoušeli, jsou týmto přípravkem nadšení a bez problému se opalili.
Michal (Út, 29. 5. 2007 - 19:05)
já mám alergii na slunce a olezl jsem aji na obličeji a celý tělo co mám zkusit??
Simca (Út, 29. 5. 2007 - 21:05)
Mne pomaha zacit se 2 mesice predem jist betakaroten a chodit kazdy tyden na par minutek do solarka- pak se mi nikdy alergie neprojevi.
Návštěvník (Út, 29. 5. 2007 - 23:05)
taky mám alergii na slunce, je to otrava a nezabírá mně vlastně nic, resp. něco (nějaké masti, homeopatika) třeba zabralo, ale na chvíli a pak už se alergie zas objevovala. A jak tu už někdo psal, nejhorší to je při koupání na sluníčku, prostě letní pohoda :-( trochu mi pomáhá ten betakaroten (alergie sice nemizí úplně, ale aspoň se projevuje v mírnější formě), jen ho musím začít brát asi 2 měsíce před tím, než počítám s pobytem na slunci, začínám obvykle asi v březnu. No a jinak se jen chráním a vyhýbám slunci...bohužel.
Návštěvník (Út, 29. 5. 2007 - 23:05)
jo, a na zmírnění už vyskytnuvších se projevů alergie (svědění, vyrážka...) mně docela zabírá obyčejný Fenistil gel nebo přímo Fenistil v tabletkách, který působí globálně na organismus, ale ty jsou teď už jen na předpis.
Návštěvník (Út, 29. 5. 2007 - 23:05)
masti s tím konopím dělá i firma CutisHelp
Jitka (Po, 9. 7. 2007 - 12:07)
na spálení sluncem pomáhá i Halic - mast mám alergii na slunce a sklidnilo se to potom a ještě teď jsem začala brát homeopatika z hlavy nevím název ale musím zaklepat mám pocit že to zabralo beru ho měsíc kdo by měl zájem pošlu i název
Janina (Po, 30. 7. 2007 - 12:07)
V lékárně prodávají ochranné krémy na sluneční alergii - Eucerin ( SPF 15,25 i 50) a stojí 457 až 499 Kč; dále regenerační gel po opalování proti sluneční alergii Eucerin a stojí 244,-Kč. Sestra to vyzkoušela na dovolené při 40 st.vedrech. Vysypala se stejně,ale průběh byl menší.Nakonec si koupila na dovolené lék Allergosan ( vyrábí Bulharsko)a bylo po problémech, pupínky zmizely a svědění také. Litovala, že tento lék neužila hned, mohla mít klidnou dovolenou. Zda se v ČR tento lék prodává, musím zjistit. Jedu na dovolenou a také mám se sluneční alergií problémy.
Michaela (St, 1. 8. 2007 - 15:08)
Také jsem si na dovolenou do Řecka koupila Eucerin gel 25, víc než půl roku před dovčou jsem brala betakaroten, tam jsem preventivně od prvního dne užívala Zyrtec, ale přesto jsem měla od druhého dne vyrážku naprosto všude. je pravda, že nesvěděla a byla menší než jindy, ale žádný zázrak. Takže Eucerin je také jen chyták. Nejhorší na tom je, že se mi vyrážka dělá i ve stínu...
jitka (Čt, 2. 8. 2007 - 06:08)
no mě se dělala taky ve stínu i doma jenom jsem se trochu zapotila a byla tam chce to i čaje na pročištění krve zatím jsem je nezkoušela ale jdu dotoho tento víkend a jestli někdo chce napíšu mu ty homeopatika co mi pomohli beru je 1,5 měsíce a nemůžu si stěžovat
Iveta (Pá, 3. 8. 2007 - 08:08)
Já se potýkám se sluneční alergií a cyhstím se v září do Řecka, poradil by mi někdo ta homeopatika? Díky moc.
Návštěvník (Pá, 3. 8. 2007 - 08:08)
Ahoj tak ta homeopatika se jmenují NATRUM MURIATIKUM 30CH a berou se po 10 granulích 1x týdně lepší je potom tak půl hodiny nejíst ................
Návštěvník (Čt, 30. 8. 2007 - 12:08)
Vyzkoušel to někdo? a jaký máte na to názor?
pavla (Čt, 30. 8. 2007 - 16:08)
Jen bych chtěla přidat svojí radu. Mám taky alergii na slunce, v červenci jsem byla v Řecku, v lékárně mi poradili koupit si opalovací krém Daylong Actinica, prý je to nějaká novinka a účinně předchází právě těmhle alergiím. Musím říct, že se u mě alergie projevila jen první den, a k tomu ještě docela málo, ostatní dny už dobrý. Vřele doporučuju tenhle krém koupit těm, kdo mají tyhle problémy, mně teda hodně pomohl. Stojí teda asi okolo 400 Kč, ale stojí to za to.
pavla (Čt, 30. 8. 2007 - 16:08)
A prodává se jenom v lékárně.
Lucie (Po, 25. 8. 2008 - 13:08)
Já doporučuju všem, co mají alergické reakce na slunce používat solární kosmetiku Piz Buin, zejména řadu oil free spray a řadu allergy, a vysoký faktor od 30 nahoru. S Piz Buinem se člověk nádherně opálí a přitom nepocítí pražádné obtíže. A ještěš jedna rada, Piz Buin je v ČR špatně k dostání a je šíleně předražován, vyčkejte s nákupem do Sky Shoupu např. Travel Service, jinak v zahraničí je běžně k dostání za třetinové až poloviční ceny oproti našemu trhu, a to běžně v každém stánku u pláží, např. Baleárské, Kanárské ostrovy. Výrobek pochází ze Švýcarska a velmi výhodné ceny na něj jsou např. na letišti v Curychu. Proto si cen na českém trhu nevšímejte, jsou astronomické, ostatně jako u všeho, co je kvalitní.
Alena (St, 10. 9. 2008 - 21:09)
Chtěla bych se také připojit do této diskuze,že jsem měla letos poprvé tuto alergii,když jsme byla u moře.Už jezdím delší dobu na dovolené a nikdy mě toto nepostihlo.Po návratu z dovolené mě sousedka(která je zdravotní sestra na kožní ambulanci)mě podala tablety Zylac,ktarý je proti svědění a mastičku Beloderm a můžu říct,že pomalu,ale jistě se mě tato vyrážka ztrácí.Mažu si postižená místa 2 krát denně.Měla jsem jí na rukou a stehnách.Příště budu už opatrnější s tím sluněním.Víte ještě o něčem,jak tomuto předejít a přesto se opalovat na slunci?Děkuji.
Návštěvník (Ne, 5. 7. 2009 - 18:07)
Mě se poprvé vážně projevila v 2006., strašně mi natekly ruce a objevily se vyrážky, byla jsem s tím na kožním, dostala jsem nějaké prášky proti svědění a mastičky (jednu na den, na noc pak Triamcinolon) za čas se vše zklidnilo, ale bylo mi doporučeno používat silný a kvalitní opalovací krém (filtr až 50), pravda celkem drahá záležitost, rok jsem ho používala svědomitě, ale teď to trošku zanedbávám, sluníčku nějak zvlášť neholduju, takže až na nějaké občasné svědění mám celkem klid.
ing.Bazala Emil (So, 11. 7. 2009 - 09:07)
Alergiemi na slunce,ale i na další látky a produkty trpí především lidé postižení Latentní(skrytou)chronickou infekcí bakteriemi čeledi chlamydiacae,rodu chlamydia.Tato infekce je je v lidské populaci velmi rozšířena a způsobuje celé spektrum dalších nemocí aniž by o tom lékaři věděli.Bližší informace v odborných článcích na www.clamydieos.cz.
-77- (So, 11. 7. 2009 - 12:07)
Daylong faktor 50.
Koupit v lékárně a má člověk pokoj.
tooms (St, 15. 7. 2009 - 19:07)
Mám podivnou vyrážku či co to je na loktě. Udělala se mi jednou, když jsem si rozškrábal kousnutí od komára. Kůže mi jako ,,nabobtnala·· tam na loktě a jsou tam divné hrubé hrbolky. Co to tedy je?
(Čt, 16. 7. 2009 - 07:07)
Je to zajímavé, ale alergií na slunce jsem trpěla každé léto až do zhruba 30ti let. Příšerné a svědící vyrážky pod krkem, na rukou i na zádech. Nepomáhalo nic, léky ani mléka s vysokým faktorem. Dnes je mi o dost víc, problémy samy od sebe vymizely a já klidně jedu k moři, nemusím se ničím mazat a opálím se krásně do hněda.
Lenka (Čt, 16. 7. 2009 - 09:07)
Mám hnědé fleky na zádech a když jsem na slunci tak to svědí. Vůbec nevím co s tím mám dělat. Nevíte co to může být?? Měla jsem to asi před rokem jen trochu, ale teď je to skoro na celých zádech. Poraďte mi. Děkuji.
babočka (Ne, 23. 8. 2009 - 13:08)
Moje 7-letá vnučka se opaluje
úplně bez problémů,nikdy neměla
pupínky ze slunce,až teĎ vpůli srpna
má ve výstřihu zřejmě alergii na slunce.
Mohu jí dávat Zyrtec?JE možné,aby dostala
alergii na krásně opálenou pokožku?Dík za
odpověď.
Nika (Pá, 26. 3. 2010 - 11:03)
Lékařka mi loni doporučila na můj sluneční ekzém Oxelio. Musím doporučit, léto proběhlo bez problémů a to jsem se sluníčku vůbec nevyhýbala. Dokonce jsem se chytla trochu do hněda :)
Michaela (So, 12. 6. 2010 - 09:06)
může se alergie oběvit, když se jednou při opalování nenatřu?? Nikdy předtím sem se stím nesetkala, teď sem se začala opalovat dva dny s krémem a nic mi nebylo, následný risk bez krému se mi asi vymstil, myslíte, že se to nějak urovná a když se budu pravidelně mastit krémem bude to OK? Pravda je, že to je k nevidržení :(
Vera Bohmová (Čt, 24. 6. 2010 - 05:06)
Má sestra má už od...Dobrý den, je mi 32 let a mam tuto nemoc je to neco strasneho a nikomu opravdu nikomu to nepreji, nepomaha vubec nic a jedine co mi kazde leto usnadnuje zivot je to, ze v lete nechodim vubec ven jen vecer. Mam 2 deti, je to hrozne, otekaji mi ruce a oblicej a prsty u nohou a hrozne to pali. kolikrat mi to oteka uz jen kdyz je dusno, ani nemusi slunce palit. Moje e-mail adresa je [email protected] urcite napiste neni moc lidi, co maji tohle. vetsinou se jedna o pupinky apd. alergii na slunce od narozeni
Michal (Čt, 24. 6. 2010 - 19:06)
Na sluneční alergii mám vynikající jitrocelový extrakt v olivovem oleji, který skutecně vyléčí tento problem i když tomu nikdo nechce věřit. Cena oleje je opravdu lidová, zs 60ml 70.-Kč. [email protected]
Futi (Čt, 1. 7. 2010 - 08:07)
Mně bylo důrazně řečeno, že když venku svítí slunce a není - li nezbytně nutné, abych někam šla, tak ať prostě nejdu. Když už se na slunci pohybuji, měla bych se krémovat padesátkou, mít užitý zklidňující lék na podráždění a mít všemožně zakrývající oděvy. Po příchodu zpět domů už už už vařit obklady, protože "ono" se to projeví.
Závěrem - "vůbec" taková alergie neotravuje život!! :(
Andrea (St, 4. 8. 2010 - 07:08)
no mě se dělala taky ve...Dobrý den,
mohu poprosit o název homeopatik
díky
Jitka (St, 4. 8. 2010 - 13:08)
Dobrý den, je mi 32 let a...Mám také alergii na sluníčko, vyrobila jsem si jí sama asi v 17 letech. Protože jsem tmavý typ a sluníčko mám ráda, vždy jsem utratila hodně peněz za kvalitní opalovací přípravky a vitamíny, ale nepřijde mi, že by to výrazně pomohlo.Zjistila jsem však zajímavou věc - pokud jsme byli na dovolené u moře v místech s nižší koncentrací turistů a tím pádem i menším znečičtěním, nepotřebovala jsem vlastně žádný opalovací krém a alergie se NEDOSTAVILA. Proto se domnívám, že ve skutečnosti má tato ,,nemoc" opět živnou půdu v našem znečištěném prostředí...
diabolos (Čt, 26. 8. 2010 - 00:08)
Dobrý den, je mi 32 let a...pro vas p.bohmova je to bozi trest stejne jako to,co se kolem vas deje.
Martina (St, 11. 5. 2011 - 18:05)
Trpím odmala přecitlivělostí projevující se nevolnostmi a bolestmi hlavy, obzvláště od jara do léta...je to ona alergie na slunce, když kožní problémy s tím spojené nemám žádné?
Aneta (Pá, 20. 5. 2011 - 22:05)
Má sestra má už od...Dobrý den, doporučuji východní medicínu (např. http://www.multispektralni-terapie.cz/) Konkrétně zde jsem byla a moje alergie i jiné problémy zmizely.
Hodně štěstí.
Reklama